Member Login

Forgot password?
Swimming Canterbury West Coast homepage

2017 NZ Short Course Championships

Over 780 athletes from more than 100 clubs from around New Zealand, and from 6 countries around the world, descended on the Sir Owen G Glenn Aquatic Centre, to compete for the honours up for grabs at the 2017 NZ Short Course Championships.

Swimming Canterbury West Coast athletes were among the contenders, with 102 swimmers from 12 clubs meeting the tough qualifying standards for this pinnacle event, and they delivered some outstanding performances.

There were 265 new personal best times set at this meet, with 47 swimmers gaining places in the tough evening Open finals, and most bettering their times again.

23 athletes came away with an awesome 68 medals between them- a fantastic result for our Region’s top athletes.

There were several amazing performances at the meet, none more so than that of Para-Olympian and World Para Champion Sophie Pascoe, who was a late, but most welcome addition to the team following the unfortunate postponement of World Para Championships in Mexico due to the earthquake.

Sophie left a trail of broken World Para records in her wake, setting new benchmarks in six of seven events; claiming GOLD and World Para Record in the 200 Free, 50 Fly, 200IM, 100 IM, and the 50 Free, as well as taking the GOLD in the 50 Breast.

The 50m Breast also proved to be rewarding event for rising star Kaylee Jackson (Jasi) who set a new New Zealand Age Group record, bettering the time she swam at the 2017 Australian State Teams Championships only a week ago. Kaylee claimed the GOLD in the age group for this event and a stunning BRONZE in the Open Final, but didn’t stop there, adding a SILVER and SCWC Record 100 Breast, SILVER in the 200 Breast, 200IM and 400IM and setting a new SCWC record in the 100IM.

Another outstanding Canterbury breaststroker, Matt Phillips (Wharenui), was also in top form. Matt broke 4 SCWC records in the 50 and 100 Breast, and the 100 Fly and 100IM, on his way to thrilling swims in the Open finals, where he claimed GOLD, and the National Titles in the 50 and 100 Breast, and BRONZE in the 100 Fly and 100IM.

Not to be outdone, exceptional swims from talented athlete Angus Kelliher (North Canterbury) saw him break 4 more SCWC records in the 50,100 and 200 Back and the 400IM. Gus’s outstanding efforts also earned him a massive haul of 5 GOLD and two SILVER medals which included GOLD in the 200 IM, 400IM, 50 Back, 200 Back, and 200 Fly, and SILVER in the 100 Back and 50 Fly.

Teammate, and impressive butterflier Oliver Rayner (North Canterbury) had some outstanding performances too, making it a clean sweep of these events in his age group with GOLD in the 50 Fly, 100 Fly and 200 Fly. He then backed this up with a fantastic race in the evening finals to win the BRONZE in the Open Final of the 50 Fly, claiming the SCWC record in this event and the 200 Fly.

Talented all-rounder, Hannah Bates (Aquagym) was also in fine form, taking GOLD in the 400IM for her age group, then swimming an exceptional race in the Open final to win the National Title in the event in convincing fashion. Hannah added 7 other medals and 2 SCWC records to her tally for the week, including SILVER and a new SCWC record in the 100IM, SILVER and new SCWC Record in the 200IM and SILVER in the 100 Fly, BRONZE in the 200 Free, BRONZE 100 IM (Open Final), BRONZE 100 Free and 200 Fly.

Our other outstanding medallists were:

Taiko Torepe-Ormsby (Wharenui)- GOLD 50 Fly, GOLD 100 Fly, SILVER 100 Back, SILVER 50 Back, BRONZE 50 Free

Quinton Hurley (Jasi)- GOLD 1500 Free, GOLD 400 Free, SCWC Record 800m Free (1500M split)

Riley Taylor (Swim Timaru)- GOLD 200 Free, SILVER 400IM, SILVER 400 Free

Natasha Johnson (Aquagym)- GOLD 50 Breast, Gold 50 Free

Bree Middleton (Ashburton)- SILVER 200 Free, SILVER 400 Free, BRONZE 800 Free

Holly Rahurahu (North Canterbury)- SILVER 200 Back, BRONZE 100 Back, BRONZE 50 Free

Katie McBride (Jasi)- SILVER 50 Back, BRONZE 50 fly, BRONZE 100 Back

Zeke Pine (QE2)- BRONZE 200 Back

Leah Berquist (Wharenui)- BRONZE 400IM

Annamiek Noye (North Canterbury)- BRONZE 50 Back

Tom Dreaver (QE2)- BRONZE 200 Breast

James Currie (Jasi)- BRONZE 200 Breast

William Campbell (Wharenui)- BrONZE 200 Fly

Our three fantastic Para swimmers, emulated Sophie’s awe-inspiring performances, with some outstanding efforts of their own, claiming a further six medals between them and amazing swims by Celyn Edwards (Selwyn) saw him put his name to 6 National Para Swimming Records.

Para swimmers’ medal winning performances were:

Sophie Pascoe (QE2)- GOLD and World Para Record 200 Free, GOLD and World Para Record 50 Fly, GOLD and World Para Record 200IM, GOLD and World Para Record 100 IM, GOLD and World Para Record 50 Free, GOLD 50 Breast

Celyn Edwards (Selwyn)- SILVER 50 Fly Para and National Para Record, BRONZE 100 Breast Para and National Para Record, BRONZE 50 Breast Para and National Para Record, BRONZE 50 Free Para and National Para Record, National Para Records in the 100 Free and 50 Back

George Adam (North Canterbury)- BRONZE 50 Fly Para

Ieuan Edwards (Selwyn)- BRONZE 100 Back Para

Meeting the tough qualifying standards for this pinnacle event is a huge achievement in itself, and to have such a large number of SCWC swimmers not only meet those standards, but to excel as they have, is a credit to this region’s athletes, coaches and parents, and a testament to your hard work and dedication.

Our thanks also go out to our SCWC Technical Officials, who volunteered their time and accounted for a good proportion of the Technical expertise on pool-deck over the week. It was great to see our Region so strongly represented.

Thank you and congratulations to you all on an awesome meet.