Member Login

Forgot password?
Swimming Canterbury West Coast homepage

Medallists, finalists, outstanding PBs- its all happening for SCWC athletes at the 2017 ASA Age Group Champs and Commonwealth Games Trials

The 2017 ASA Age Group Championships and Commonwealth Games Trials got underway in Auckland on Thursday morning, and our largest ever SCWC Representative Squad made a fantastic start!

There have been some outstanding performances in very strong competition, which saw some excellent LCM pbs across the team

DAY 1

The first day 's heats resulted in no less than 42 of our 50 squad members making a final with 12 swimmers qualifying for the Super Finals.

Click Here for the finalists on Day 1

The first night's finals saw some great racing and some fantastic medal winning performances from the SCWC Squad, following on from the morning heats.

Day 1 Medallists were:
100 Back      13/14yrs- SILVER to Jeri Masangkay,
                   15/16yrs- SILVER to Gus Kelliher

50 Free         13/14yrs- SILVER to Taiko Torepe-Ormsby,
                    15/16yrs- SILVER to Natasha Johnson

200 Breast    13/14yrs- GOLD to Lochie McKenzie,                   
                    15/16yrs- SILVER to Ruby Wagenvoord,
                                   BRONZE to Kaylee Jackson,
                    17&Oyrs- SILVER to Lucy Gordon

400 Free       13/14yrs- GOLD to Bree Middleton,
                                   BRONZE to Bella Wagenvoord,
                     15/16yrs- GOLD to Quinton Hurley,
                                   BRONZE to Louis Clark,
                     17&Oyrs- BRONZE to Riley Taylor

400 Free Super Final - SILVER to Quinton Hurley

DAY 2

The second day of racing proved to be the day of the IMers, with our 400 Individual Medley swimmers putting up some outstanding swims.

37 swimmers qualified for finals on Day 2- click Here to see who.

Day 2's finals saw more great racing and impressive medal winning performances from the SCWC Squad, not the least of which was the clean sweep of the Men's 15/16 yrs 400IM.
 
Day 2 Medallists were:
100 Breast       13/14yrs- BRONZE to Lochie McKenzie
                       15/16yrs- SILVER to Kaylee Jackson,
                                      BRONZE to Ruby Wagenvoord
100 Breast Super Final- GOLD to George Schroder
 
100 Fly          13/14yrs- GOLD to Taiko Torepe-Ormsby,
                                    BRONZE to Henry Crump
                     15/16yrs- SILVER to Kaylee Jackson
100 Fly Super Final- SILVER to Charles Porter
 
400 IM           13/14yrs- BRONZE to Lovhie McKenzie,
                     15/16yrs- GOLD to Jack Sands,
                                    SILVER to Riley Taylor,
                                    BRONZE to Matt Moore,
                     17&Oyrs- GOLD to Hannah Bates
400 IM Super Final - GOLD to Hannah Bates
 
Outstanding results team, wih some fantastic PBs, and swimmers doing an excellent job of backing up perfrmances from the morning heat sessions.
 
DAY 3
The third day of competition sees a few new names stake their claim to a finals spot fof tongiht, as squad members begin to acclimatise to racing in the LCM pool.
35 squad members will be competing in tonight age finals, and 8 in the Super finals- click Here to see the finalists.
There seems to be no stopping the SCWC team, with another impressive medal haul in Day 3's finals session at the 2017 ASA Age Group Champs and Commonwealth Games Trials. More great swims and more PBs equals more medals!!
 
Day 3 Medallists were:
200 Free       13/14yrs- GOLD to Bree MIddleton,
                                   SILVER to Holly Rahurahu,
                                   BRONZE to Henry Crump
                    15/16yrs- GOLD to Quinton Hurley,
                                   BRONZE to Bryn Rumble
 
50 Breast       13/14yrs- BRONZE to Lochie McKenzie
                     15/16yrs- SILVER to Kaylee Jackson,
                                    BRONZE to Ruby Wagenvoord
 
50 Back          13/14yrs- SILVER to Jeri Masangkay,
                                     SILVER to Taiko Torepe-Ormsby,
                                     BRONZE to Thomas MacGibbon
                      15/16yrs- BRONZE to Annamiek Noye
200 Fly            15/16yrs- SILVER to Henri Rollinson,
                                      BRONZE to Louis Clark
                       17&Oyrs- BRONZE to Emily Rennell
                                      BRONZE to William Campbell
 
Another awesome night of racing and results. GO TEAM SCWC!

DAY 4

On the final day of racing at the 2018 ASA Age Group Champs and Commonwealth Games trials, our SCWC athletes weren't starting to wind down, they turned up the heat instead!!
Check out the list of finalists who pushed hard for a spot in last nights final showdown here.

The final night of racing at the 2017 ASA Age Group Champs and Commonwealth Games Trials saw a fabulous finish to an awesome meet for the largest ever SCWC Squad to head to an away meet.

Well done to all the athletes on some superb performances, to the Coaches for their time and dedication to the team, and to the senior leaders, who kept the squad pumped and ready to go.
Great job everyone!!

Day 4 Medallists were:
800 Free      13/14yrs- SILVER to Bree MIddleton,
                                   
1500 Free    15/16yrs- GOLD to Quinton Hurley,
                                  SILVER to Liam Moloney
                   17&Oyrs- SILVER to Riley Taylor

1500 Free SUPER FINAL- GOLD to Quinton Hurley
                                     BRONZE to Riley Taylor

200 IM          13/14yrs- GOLD to Lochie McKenzie
                    15/16yrs- SILVER to Matt Moore
                    17&Oyrs- SILVER to Hannah Bates

200 IM SUPER FINAL- SILVER to Hannah Bates

100 Free       13/14yrs- GOLD to Bree Middleton,
                                   BRONZE to Holly Rahurahu,
                                   BRONZE to Henry Crump
                    17&Oyrs- SILVER to Sam McKenzie
  
200 Back      13/14yrs- GOLD to Jeri Masangkay,
                                   BRONZE to Holly Rahurahu,
                                   SILVER to Thomas MacGibbon
                     15/16yrs- SILVER to Gus Kelliher

50 Fly           13/14yrs- GOLD Taiko Torepe-Ormsby
                                     BRONZE to Henry Crump
                     15/16yrs- GOLD to Kaylee Jackson
                                     SILVER to Katie McBride
                                     BRONZE to Natasha Johnson
                     17&Oyrs- SILVER to Hannah Bates
                                     BRONZE to Charles Porter

50 Fly SUPER FINAL- BRONZE to Hannah Bates
                               BRONZE to Charles Porter