Member Login

Forgot password?
Swimming Canterbury West Coast homepage

2019 SCWC Regional Championships

This year's Swimming Canterbury West Coast Regional Championships were again held at Moana Pool in Dunedin, but this was the first time since the 2010 earthquakes forced us to head to Otago, that we have held this meet on our own- and it was a huge success!

The meet took place over 4 days and 8 sessions, with 210 swimmers from 15 clubs from around the Canterbury and West Coast Region making the trip south to compete for the 2019 Regional titles. They were joined by 35 visitors from the Southland and Otago regions.

A massive congratulations to all of our athletes on your amazing swims; with many fantastic PBs, National qualifying times, awesome medal winning individual swims and some very hotly contested relays, including a thrilling Hollander Cup contest- congratulations to the Wharenui Swim Club on taking it out for the 10th year in a row!

There were several outstanding performances during the Championships, and this year the format was altered to allow for a morning of heats followed by the evening session's finals. This included a Super Final for each event, where the overall winner for that event was crowned the Open Champion.

Congratulations to the following athletes:

50 Freestyle- Christopher Elson (Wharenui), Natasha Johnson (Aquagym)

100 Freestyle- Ollie Rayner (Nth Canterbury), Manaia Butler (Jasi)

200 Freestyle- Quinton Hurley (Jasi), Bree Middleton (Ashbuton)

400 Freesyle- Quinton Hurley (Jasi), Bree Middleton (Ashburton)

800  Freestyle- Quinton Hurley (Jasi), Bree MIddleton (Ashburton)

1500 Freestyle- Quinton Hurley (Jasi), Bree Middleton (Ashburton)

50 Backstroke- Cameron James (Aquagym), Holly Rahurahu (Nth Canterbury)

100 Backstroke- Angus Kelliher (Nth Canterbury), Hannah Bates (Aquagym)

200 Backstroke- Angus Kelliher (Nth Canterbury), Emily BArron (Aquagym)

50 Breaststroke- Zeke Pine (QEII), Kaylee Jackson (Jasi)

100 Breaststroke- Zeke Pine (QEII), Kaylee Jackson (Jasi)

200 Breaststroke- Zeke Pine (QEII), Lucy Gordon (Jasi)

50 Butterfly- Christopher Elson (Wharenui), Hannah Bates (Aquagym)

100 Butterfly- Jeremy Tasker (Nth Canterbury), Hannah Bates (Aquagym)

200 Butterfly- Ollie Rayner (Nth Canterbury), Claire Burgess (Aquagym)

200IM- Zeke Pine (QEII), Hannah Bates (Aquagym)

400IM- Jeremy Tasker (Nth Canterbury), Madi Wills (Kiwi)

A complete list of results for all sessions is available on the SCWC website here, and photos of all our amazing medallists can be viewed on our Facebook page here.


A huge thanks to to all of our Coaches, Team Managers and all our wonderful volunteers; whether you were an Official, helped with Time Keeping or Marshalling, Programmes and Raffles and Medals or food, or just helped out when you could- thank you, your time and efforts to make this meet the success that it is, are very much appreciated, and we couldn't have done it without you.

CONGRATULATIONS TO YOU ALL!